Posted on

Urządzamy pokój dla niemowlaka – na co zwrócić uwagę?

Jesteś osobą, która nie znosi urządzania mieszkań? Uważasz, że kompletnie się do tego nie nadajesz, nie masz zmysłu dekoratorskiego i w ogóle nigdy nie wiesz co wybrać. Zapewniamy Cię jednak, że przyjdzie taki moment w Swoim życiu, że będziesz chciała urządzić choć jeden pokój. O czym mówimy? Oczywiście o pokoiku Twojego dziecka. Dziś chcemy przekazać Ci kilka informacji, które pomogą Ci bezproblemowo przejść przez to przedsięwzięcie.

pokoj-dla-niemowlaka

Meble dla dziecka – co wybrać?

Przeglądając strony internetowe, zapewne zauważyłaś mnogość mebli, które będziesz mogła wykorzystać w pokoju swojej pociechy. Tak naprawdę główną uwagę powinnaś zwrócić na łóżeczko, które przez pierwsze miesiące będzie dla malucha najważniejsze. To właśnie w nim będzie spędzał najwięcej czasu, dlatego warto wybrać produkt bezpieczny, który będzie miał regulowane ułożenie materaca, jak również stabilne barierki, które uchronią dziecko przed wypadnięciem. Wybierając łóżeczko dla dziecka nie musisz brać pod uwagę podziału na meble dla chłopca czy meble dla dziewczynki. Zazwyczaj łóżeczka są uniwersalne, a tylko ich wyposażenie odróżnia płeć malucha. Przeglądając oferty łóżeczek, na pewno zauważyłaś, że najczęściej dotyczą standardowych wymiarów 120x60cm. Jeśli jednak nie masz przestrzeni, na której będziesz mogła postawić takie łóżeczko, bo np. maluch na początku będzie spał w Waszej sypialni, możesz wybrać zawsze mniejsze łóżeczko, które zostanie wykonane na Twoje indywidualne zamówienie. Możesz także wybrać wielofunkcyjny kojec, który będzie nie tylko łóżeczkiem stacjonarnym, ale także turystycznym. Poza tym w takim kojcu z powodzeniem wyśpi się zarówno noworodek, jak również starsze dziecko, nawet do 3-ciego roku życia.

Co poza łóżeczkiem?

Kiedy łóżeczko będzie już stało w pokoiku, możesz skupić się na pozostałych mebelkach, niezbędnych do prawidłowego rozwoju Twojej pociechy. Kolejną rzeczą, na którą powinnaś zwrócić szczególną uwagę jest przewijak. Być może nie jest to niezbędny mebelek dla dziecka, ale na pewno Tobie znacznie ułatwi życie. Niektóre mamy decydują się na nakładkę, którą umieszcza się na łóżeczko. Jest to wygodne dla osób, które nie posiadają zbyt wiele miejsca w pokoiku. Jeśli jednak nie narzekasz na brak metrażu, warto zastanowić się nad specjalną komodą z przewijakiem. Dzięki temu meblowi nie tylko bez problemu będziesz mogła przebrać czy przewinąć dziecko, ale również ułożyć najważniejsze akcesoria potrzebne do jego pielęgnacji. Jeżeli zakładasz, że dziecko od pierwszych dni życia będzie spędzało czas w swoim pokoiku, nie zapomnij umieścić w nim czegoś dla siebie – fotela do karmienia oraz pojedynczego łóżka, na którym będziesz mogła odpocząć, np. w nocy, kiedy co kilka godzin będziesz wstawała do dziecka, aby je nakarmić.
Problem ten jest rozwiązany, jeżeli dziecko w pierwszych miesiącach życia będzie mieszkało w Waszej sypialni. Wówczas spać będziesz w łóżku małżeńskim. Wybierając fotel do karmienia, pamiętaj, że musi być na tyle duży, aby zarówno Tobie i dziecku było wygodnie. Najlepiej, aby był wyprofilowany w sposób, który pozwoli Ci się pochylić, dzięki czemu łatwiej będzie Ci nakarmić malca.

Ostatnią rzeczą, która na pewno Ci się przyda w pokoju malca, to poza półkami na zabawki, będzie
odpowiednie oświetlenie. Pamiętaj, aby nie było intensywne, a rozproszone. Warto zatem zainwestować w boczne lampy, których światło będzie uspokajało niemowlaka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *